• Välkommen på medlemsmöte och studiebesök på Ideon Gateway i Lund!
  • Sweden Green Building Council och Artexis arrangerar Sweden Green Building Conference med Ekobygg i september!
Nyheter

Sweden Green Building Council fyller tre år!

Den andra oktober 2009 gick det officiella startskottet för Sweden Green Building Council, då tretton svenska företag vid en grundande stämma bestämde att föreningen skulle påbörja sitt arbete. Målet med föreningen var att verka för grönt byggande och att utveckla och påverka miljö- och hållbarhetsarbetet i den svenska bygg- och fastighetssektorn. Man skulle även göra det lättare för fastighetsägare att bygga grönt, genom att ta fram certifieringssystem anpassade för den svenska marknaden, så att hyresgäster ska kunna arbeta och bo i hållbara byggnader.

Tre år senare kan vi stolt säga att vi nu är den snabbast växande miljöorganisationen i Sverige, att vi driver på det hållbara byggandet och att vi tillhandahåller miljöcertifieringssystem av världsklass för den svenska bygg- och fastighetssektorn. Vi har gått ifrån 13 medlemmar år 2009 till 185 medlemmar i dag. Sedan 2011 är vi Established Members (fullvärdiga medlemmar) i World Green Building Council. 37 byggnader har certifierats enligt vårt eget system Miljöbyggnad, och flera hundra projekt är registrerade för att certifieras i framtiden. Vi har även lanserat BREEAM-SE, en svensk version av BREEAM – det mest använda miljöcertifieringssystemet i världen – och vi håller uppskattade utbildningar i hållbart byggande.

Sweden Green Building Council arbetar med att skapa helheten för hållbart byggande i Sverige – från ritning till färdigt hus. Tillsammans räddar vi världen – byggnad för byggnad!

Senast uppdaterad lördag, 24 november 2012 09:54  
3.jpg

Följ Sweden GBC på Facebook

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev


Just nu...

  • ...i Sweden Green Building Council


    planeras Sweden Green Building Conference med Ekobygg, som äger rum den 11-12 september. Anmäl ditt intresse och läs mer på www.sgbc13.se

    sgbconf-justnu


    planeras ett medlemsmöte hos Ikano på Gateway i Lund Läs mer >>


    Aktuellt i Miljöbyggnad (senast uppdaterad 13 maj) Läs mer >>


    är vi 195 medlemmar i Sweden Green Building Council. Se alla >> 

    har 53 svenska byggnader certifierats enligt Miljöbyggnad. Se alla >>


    har 291 svenska byggnader certifierats enligt GreenBuilding. Se alla >>


© 2012 Sweden Green Building Council

 Om cookies på sgbc.se

 

BREEAM is a registered trademark of BRE (the Building Research Establishment Ltd. Community Trade mark E5778551). The BREEAM marks, logos and symbols are the Copyright of BRE and are reproduced by permission.

 

LEED and the related logo is a trademark owned by the U.S. Green Building Council and used with permission.