För projekt registrerade i Miljöbyggnad iDrift 1.0, 1.1 och 2.0 krävs inte längre någon årlig bekräftelse. Funktionen har därför dolts i Building Green Online (BGO) och påverkar inte certifieringens giltighet.
SGBC har dolt funktionen Årlig bekräftelse i Building Green Online, BGO, för projekt som är registrerade mot manualversionerna Miljöbyggnad iDrift 1.0, 1.1 och 2.0.
Anledningen är att datakvaliteten i äldre versioner av BGO inte fullt ut stödjer funktionen på ett tydligt och effektivt sätt. För att minska risken för missförstånd och onödig administration har funktionen därför dolts.
För berörda projekt gäller att byggnaden ska ha status ”Byggnaden är certifierad” under certifieringens giltighetstid. Certifieringen gäller fortsatt i fem år från godkänd certifiering. Ingen årlig bekräftelse behöver skickas in för manualversionerna 1.0, 1.1 och 2.0.
Du som arbetar i ett berört projekt behöver inte göra något i BGO kopplat till årlig bekräftelse. Du behöver inte heller skicka in årlig bekräftelse på annat sätt.
Ändringen påverkar inte byggnadens certifiering eller certifikatets giltighetstid. Vid omcertifiering gäller ordinarie process för Miljöbyggnad iDrift.
Vid frågor om ditt projekt är du välkommen att kontakta SGBC.