Kursinformation

« Tillbaka

LCA med beräkningar


Kursbeskrivning

Hur mäter du egentligen en byggnads klimatpåverkan – och hur använder du resultaten i praktiken? Den här utbildningen ger dig en djup och praktiskt förankrad förståelse för LCA (livscykelanalys) och EPD (Environmental Product Declaration/Miljövarudeklaration) inom bygg- och fastighetsbranschen.

Under dagen får du fördjupad kunskap om och färdigheter i bakgrunden till LCA- och EPD-metoder, -verktyg, analyser och rapporter samt kunna utföra egna beräkningar inom bygg- och fastighetsbranschen. Du får även kännedom om de vanligaste reglerna och praxis som används i bygg- och fastighetsbranschen.

Kursinnehåll:

  • Historia – varför, när och hur cirkularitet och LCA uppstod
  • PCR-standarder (produktkategoriregler) för bygg och fastighet – hur fungerar det
  • Hur EPD:er fungerar
  • LCA standarder för bygg och fastighet – hur det fungerar
  • Klimatdeklaration för byggnader – vilka regler som gäller och hur det går till
  • Referens- och gränsvärden för byggnader
  • Lagstiftning för LCA inom Sverige och EU
  • Boverkets byggregler kopplat till LCA
  • Nätverk såsom LFM30 och beräkningsanvisningar för klimatpåverkan från byggprojekt (Klimatarena Stockholm, HS30 och Stockholm stad)
  • Digitala produktpass för produkter
  • Certifieringssystem – hur används LCA i olika certifieringssystem såsom BREEAM, Miljöbyggnad och NollCO2
  • Exempel på beräkningar av byggnadsdelar och byggnader
  • Byggherrens syfte, klimatmål, ambitioner och implementering – praktiskt arbete med förbättringsalternativ
  • Upphandling av klimatberäkningar – klimatberäkningskonsult alternativt totalentreprenader

Examination
Case på ett befintligt projekt som deltagaren själv tar med sig, alternativt ett fiktivt projekt som kursledarna tillhandahåller.

Kursledare
Kursen leds av Robert af Wetterstedt.

Robert af Wetterstedt har över 30 års erfarenhet inom bygg, anläggning och fastighetssektorn som specialist inom hållbart byggande, förvaltning och livsstil. Han är en av landets ledande hållbarhetskonsult inom digital hållbarhetsstyrning i projekt. Robert anlitas även ofta som en omtyckt föredragshållare och utbildare.

Företagsanpassad utbildning 
Vill du boka en företagsanpassad kurs? Klicka här.

Kursmål

Målet med kursen är att kursdeltagaren ska kunna arbeta strukturerat och effektivt med LCA och EPD.

Målgrupp

Kursen vänder sig primärt till fastighetsägare som vill få bättre kunskap och förståelse för livscykelanalys och hur detta kan tillämpas praktiskt.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs.

Praktisk information
Behov av extra anpassning? Hör av dig i god tid till utbildning@sgbc.se för att vi ska kunna stötta dig utifrån dina förutsättningar. 

Efter kursen

Vill du lära dig mer? Se hela vårt kursutbud här.

Tid

1 dag, 09:00 - 17:00

Pris

Ej medlem SGBC 9 195 SEK exkl. moms
Medlem SGBC 7 395 SEK exkl. moms
Kontakta oss gärna för information om nästa tillfälle