Certifierade Miljöbyggnadssamordnare för Miljöbyggnad 3.0

För den som är certifierad Miljöbyggnadssamordnare visar detta att personen har kunskap att leda arbetet i Miljöbyggnad vid nyproduktion, ombyggnad eller för ett befintligt bestånd.

För att bli personcertifierad krävs bas- och certifieringskurs i Miljöbyggnad, samt ett godkänt kunskapsprov. Enbart Miljöbyggnadssamordnare som är anställda hos medlemmar i Sweden Green Building Council publiceras på vår hemsida.

Sweden Green Building Council har ej möjlighet att löpande kontrollera om personerna i listan är anställda på angivet företag. Listan baseras på vilken arbetsgivare Miljöbyggnadssamordnaren hade i samband med kurs. Om du uppmärksammar en felaktig arbetsgivare i listan för dig själv eller annan person, vänligen maila till utbildning@sgbc.se.

Listorna nedan är sorterade efter medlemsföretagen i bokstavsordning.

Miljöbyggnad 3.0

I listan nedan hittar du personer hos våra medlemsföretag som är certifierade sedan juni 2017 enligt manualversion 3.0.
Dessa certifierade Miljöbyggnadssamordnare har först gått Miljöbyggnad baskurs, följt av en tvådagars certifieringskurs som avslutades med en kunskapskontroll. Certifierade Miljöbyggnadssamordnare som utbildat sig före juni 2017 har uppdaterat sin befintliga certifiering genom en kompletteringskurs.

A-Sidan Arkitekter AB

Kristin Toreberg

AK-konsult

Angelica Johansson
Maria Nordberg
Rosmari Johansson

Akademiska Hus

Elisabeth Blomé
Dan-Patrik Ryman

Aktea Energy AB

Ebba Lindencrona
Gertrud Heinerud
Leif Ratzinger
Åsa Thurin

Aperto Arkitekter byggkonsulter AB

Patrik Nagy

Arkitema

Sofie Strandberg

Arega Projektledning AB

Anna Malmlund

BAU

Anton Hendrix
Mihail Todorov
Paul Rogers
Viktor Petersson

Beled

Mikael Geitner

Bengt Dahlgren AB

Anna Augustsson
Anna Högberg
Anna Olsson
Elias Sagán
Emil Munter
Evelina Söderlund
George Jonsson
Henrik Carlsson
Jennie Ekbom
Karima Wickström
Lovisa Waldenström
Maria Skarrie
Mathilda Silva
Mattias Jönsson
Nic Häggblom
Pernilla Bing
Pär Larsson
Russell Fatkoulin
Sanja Dugandzic
Sara Tierney
Stefan Ohlsson
Svetlana Paramonova
Torbjörn Gunnersand
Yifan Guo

Bjerking AB

Elin Salomonsson
Erik Jonsson
Fredrik Nordmark
Ira Nilsson
Johanna Fredén
Lisa Henningsson
Pernilla Lundin
Sofie Lindgren
Veronica Widenmo

Bkind Konsult AB

Beatrice Kindembe
Suzan Jelveh

BSV Arkitekter & Ingenjörer

Amir Duzel
Johanna Ohlin

Bylero

Eva Lif
Joel Westergren

Byggbolaget i Värmland AB

Martin Andersson Frohm
Tommy Jansson

CF Møller Arkitekter

Anna Szkurlat

COWI AB

Roland Magnusson

Dry-IT AB

Christopher Ågren
Cristian Nae
Edwin Måradson
Filip Elofsson
Henrik Rydberg
Luisa Malmqvist
Maria Koskull
Markus Eriksson
Martina Almeling
Nicklas Karlsson
Jonathan Berggren
Sofia Lööv

Ebab AB

Christina Sundqvist
Ingela Oscarsson
Krister Mitrevski
Madeleine Wåland
Maja Larsson
Sandra Davidsson
Tomas Johansson
Tove Hesslow
Åsa Bergqvist

Efem Arkitektkontor AB

Louise Kronander

Energibyrån Nord

Erik Molin

Equator Stockholm AB

Rasmus Siimes

ETTELVA Arkitekter

Caroline Jödahl

Exengo Installationskonsulter AB

Alina Jakobsson
Caroline Vilhelmsson
Ho-Man Wong
Johan Hodell
Maria Novikova

E+ Energi och Byggfysik AB

Patrik Valfridsson

Fastec Sverige AB

Camilla Larsson
Emelie Jansson
Josefin Andersson
Sofie Hallberg

Facil Consult AB

Marie Kullander
Paul Heinonen

FOJAB Arkitekter AB

Helena Bülow-Hübe

Futurum Fastigheter i Örebro AB

Jörgen Hallin

Gicon Installationsledning AB

Axel Bjuggren
Jimmy Tunhav
Kristina Nilsson

Golder Associates AB

Gustav Sällberg

Hedén & Co AB

Beate Hedén

Helhetshus Arkitektstudio i Sverige AB

Jonas Lundgren

Hemsö

Gunilla Billing

Hifab AB

Ronnie Hollsten

HSB

Andreas Eklund
Andreas Grenestam
Annika Jönsson
Daniel Dahlstedt
Ida Vestlund
Malin Dymling
Stina Sandkulla

Incoord Installationscoordinator AB

Björn Werner
Gabriel Johansson
Jonas Norling
Ludvig Olsén
Magnus Jarméus
Robin Gradin

Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark

Cecilia Undeland
Jasmine Jasko Becirovic
Jesper Johansson
Therese Johansson Dekreon

iNVIS AB

Sven Detterberg

Järfällahus AB

Julia Bashmakova
Outi Kilkki

KAMTechnology AB

Kalle Almstedt
Daniel Andersson

Kodeda Konsulter AB

Camilla Jenefeldt
Christian Carlsson
Joanna Långberg

Krook & Tjäder Holding AB

Malin Sjölund Olsson

KTH

Galyna Venzhego

LINK Arkitektur AB

Alexander Landborn
Eva Govén
Fabiana Tomé

Locum AB

Christina Säther
Mikael Andersson

Midroc Property Development AB

Ulrika Viderum

Marge Arkitekter

Eli Nurbo
Magnus Svensson
Moa Wendt

NCC Sverige AB

Anna-Clara Ackebo
Angelica Persson
Anna Sporre
Birgitta Ekstrand
Eva Grill
Karolina Holmsten
Kimia Ebrat
Peter Rydberg

Obos/Myresjöhus

Johanna Sardi

Olden Byggkonsult

Sally Johansson

Optimum Consult

Vivianne Tapia

PB Teknik AB

Daniel Halde

Peab Sverige AB

Elisabeth Gynäs
Emma Kednert
Faris Pita
Helena Andell
Helena Remlif
Louise Ekberg
Malin Eliasson
Maria Toresson
Martina Järv
Namo Rashid
Sandra Kristinegård
Tafan Farhad

Piacon AB

Emil Svensson

Projektbyrån Stockholm AB

Erika Karlström
Malin Westin

Projektbyggaren Teknik Syd AB

Madeleine Sjödal

Projektengagemang

Anna Sundbaum
Ann Lindkvist
Anders Moberg
Daniel Bergsten
Desiree Moberg
Filippa Persson
Karina Antin
Sandra Marques
Yao Yao

Projektledarhuset

Eva Zachrisson
Kristina Lundström
Elina Magnusson
Jessica Eriksson

Protan AB

Jens Holmlund

Ramboll

Anders Cheung
David Lindgren
Dermot Farrelly
Helena Lindblad
Elin Appel
Ellen Andersson
Emelie Sahlstedt
Eric Johansson
Erik Sörbring
Magnus Heier
Mariette Sylvan
Morgan Persson
Sofia Härdelin
Yasmine Ljungberg
Åsa Johansson

Richardsdotter Callermo Arkitekter AB

Marie Keveles

Riksbyggen

Eva Grahn
Hannah Lindblad

Rits Arkitekter

Samy Ramdani

Saint-Gobain Sweden

Louise Röström

Savills Förvaltning AB

Linda Köpper Lundberg

Semrén & Månsson Arkitektkontor

Anna-Karin Nilsson

Skandia Fastigheter

Catrine Sandstedt

Skanska

Cynthia Andersson
Johanna Snygg
Karvel Andersen
Malin Folkesson

SISAB

Daniel Parianos

Specialfastigheter Sverige AB

Alice Bocké

Storesund Arkitekter

Frey Jacobsson
Joakim Droguet

Structor Miljöbyrån Stockholm AB

Anders Lood
Björn Forsström
Helena Granlund
Isabella Chowra
Malin Angevall
Mook Changrachang
Tina Wiséen
Yvonne Andersson

Sweco

Anna Israelsson
Cajsa Lindström
Caroline Törnqvist
Dan Hjelm
Deborah Kupferschmidt
Emilia Grandell
Emma Lundahl
Filip Christensson
Jim Andersson
Joakim Friedrich
Johny Gustavsson
Jonas Larsson
Jonas Rolfhamre
Katarina Sjöström
Linda Hurtig
Linda Wisell
Lovisa Svarvare
Martin Bringner
Mika Tuomikoski
Nicole Norlin
Peter Hansson
Rasmus Rydberg
Sara Anttila
Simon Karlsson
Tobias Berge

T Hedgren Energiteknik AB

Agnes Falck

Tengbom

Lina Frisk
Marco Ercole
Sofie Edström
Stefan Persson

Telge Fastigheter AB

Daniel Bäcklin
Karl Samuelsson
Maike Lühr

TQI Konsult

Karl Arnberg

Tyréns AB

Amanda Harlén
Anders Enebjörk
Anna-Carin Sanfridsson
Brita Lanfelt
Elin Ahlström
Johan Hammar
Marcus Flodman
Monika Hellström
Nikolina Kamaric
Rebecca Magnusson
Sara Malmgren
Sofia Lundberg
Sofia Tyvik
Tobias Laursen
Ylva Norén

Täby Kommun

Sofia Otterheim

Varbergs Fastighets AB

Klara Jönsson

Veidekke

Matilda Lissert
Therese Jöngren

VVS-Plan i Värmland AB

Daniel Arvidsson

Västerås stad

Marie Brandstedt

White Arkitekter

Elin Sandström
Helena Mellberg
Helena Wickholm
Johan Dahlberg
Karin Hedén
Lena Enebjörk
Lise-Lott Larsson
Malin Alenius
Maria Laakso
Pernilla Svedberg
Pia Wacker
Sandra Ohlsson
Ulrika Nilsson
Victor Sjöberg

Wikström AB

Fredrik Hultman
Joakim Ström

Wingårdhs Arkitektkontor AB

John Helmfridsson

WSP

Anders Fremling
Andreas Bjertner
Annelie Hansson
Astrid Berglund
Dagmara Siewiorek
Herman Appelgren
Jessica Engdahl
Josefin Svensson
Julia Flink
Lisa Håkansson
Lotti Lindstrii
Lovisa Larsson
Mattias Magnusson
Mikael Larsson
Mikaela Tarnawski
Ola Larsson
Oskar Mangold
Sabine Barth
Sara Borgström
Sophie Lilja
Sunni Rahman Garci
Therese Malm
Yunying Pan Sallmén
Zebastian Lindbäck

Wästbygg AB

Christoffer Brask
Kristin Lundmark

ÅF

Anna Nordlund
Björn Trepte
Charles Chu
Johannes Hognert
Kaia Eichler
Kent Dahlström
Lisa Nordström
Madeleine Beck
Malin Nordin
Mattias Almgren
Max Henriksson
Mikaela De Waern
Minna Glemme Lundvall
Patrik Söderman
Sandra Tran
Sara Jernelius
Simon Roos
Sofie Lindberg
Thérèce Bonnier