Certifierade Miljöbyggnadssamordnare i Miljöbyggnad 3.0-3.2

En certifierad Miljöbyggnadssamordnare har kunskap att leda arbetet i Miljöbyggnad vid nyproduktion, ombyggnad eller för ett befintligt bestånd. På den här sidan presenteras certifierade Miljöbyggnadssamordnare enligt version 3.0-3.2.

För att bli certifierad behöver du gå Miljöbyggnad baskurs, därefter Certifierad Miljöbyggnadssamordnare samt klara kunskapskontrollen. Enbart personer som är anställda hos medlemmar i Sweden Green Building Council visas på denna sida.

Sweden Green Building Council har ej möjlighet att löpande kontrollera om personerna i listan är anställda på angivet företag. Listan baseras på vilken arbetsgivare Miljöbyggnadssamordnaren hade i samband med kurs. Om du uppmärksammar en felaktig arbetsgivare i listan för dig själv eller annan person, vänligen maila till utbildning@sgbc.se.

ACC Glas och Fasadkonsult

Angel Perez Morata
Anton Hendrix
Eftychia Stamataki
Mihail Todorov
Paul Rogers
Pedro Ajenjo Vallés

Act Management

Erik Jonsson
Sigrid Kamp

A-Sidan Arkitekter

Kristin Toreberg

Afry

Anna Nordlund
Björn Trepte
Charlotte Finney
David Wargert
Dennis Eriksson
Emil Dahlberg
Gertrud Heinerud
Johannes Hognert
Julia Otterberg
Kaia Eichler
Karin Andersson
Kent Dahlström
Linda Strömqvist
Linn Stolt
Lisa Nordström
Madeleine Beck
Malin Nordin
Mattias Almgren
Max Henriksson
Mikaela De Waern
Narin Topal Tekbas
Patrick Henriksson
Patrik Söderman
Sandra Tran
Sara Jernelius’
Sarita Månsson
Simon Roos
Sofia Päivärinne
Ted Marthinsson
Thérèce Bonnier
Ulf Aronsson
Yang Chen

Aix Arkitekter

Frida Gustafsson
Karin Löfgren

Akademiska Hus

Dan-Patrik Ryman
Elisabeth Blomé
Namo Rashid
Royne Söderström

Aktea Energy

Ebba Lindencrona
Jenny Jangtoft
Leif Ratzinger
Marika Andersson
Åsa Thurin

Andersson Nielsen

Hugo Hermansen

Arkitema

Sofie Strandberg

Arvika Fastighets AB

Lennart Gustafsson

Atrium Ljungberg

Christina Lihv

Auctoritas Projektstyrning

Adam Jangetun

Balder

Jessica Eriksson

BAU

Karin Pansell
Viktor Petersson

Bengt Dahlgren

Anna Augustsson
Anna Högberg
Ann-Marie Ejlertsson
David Landmark
Elias Sagán
Emil Munter
Evelina Söderlund
George Jonsson
Gerda Ingelhag
Helena Lundström
Henrik Carlsson
Ingela Oscarsson
Jennie Ekbom
Jenny Sjöberg
Kajsa Johansson
Karima Wickström
Lovisa Waldenström
Maria Perzon
Maria Skarrie
Mathilda Silva
Mathilde Johnni
Nic Häggblom
Pernilla Bing
Pär Larsson
Russell Fatkoulin
Sanja Dugandzic
Sara Tierney
Stefan Ohlsson
Simon Olofsson
Svetlana Paramonova
Torbjörn Gunnersand

Bjerking

Daniel Halde
Elin Henriksson
Erik Jonsson
Fredrik Nordmark
Hongling Liu Wennersten
Ira Nilsson
Johanna Bergsten
Johanna Fredén
Lisa Henningsson
Pernilla Lundin
Pia Wacker
Shaghayegh Shadlou
Sofie Lindgren
Towe Råström
Ylva Wandar

Bkind Konsult

Beatrice Kindembe
Cecilia Wickman
Hilab Haile Thorberg
Sanna Lindström

Botrygg Bygg AB

Amanda Skott

Byggpartner

Anna-Maria Wamwé
Andreas Kristensson
Mathilda Chrisdotter
Veronica Dellfjord

Catena Fastigheter

Anna Wallander

Cedervall Arkitekter

Lene Davidsen
Sara Landstedt
Tatjana Rebic

CIT Energy Management

Alexander Malmberg

Clarholm Energi & Klimatanalys

Anton Clarholm
Emelie Ahremark

Condoconsult

Elin Salomonsson

Consto

Bessem Miled
Elin Jireskog Krave
Simon de Bourgh

COWI

Roland Magnusson
Malin Westin
Marta Rodríguez Pascual
Natasha Durakoska
Pernilla Svedberg
Sofie Thomée

Donalds Arkitekter

Michael Donalds

Ebab

Anna Ruhe
Christina Sundqvist
Krister Mitrevski
Lukas Lindstedt
Madeleine Wåland
Maja Larsson
Mattias Von Malmborg
Nina Mikaelsson
Sandra Davidsson
Suzan Jelveh
Tove Hesslow
Åsa Bergqvist

Efem Arkitektkontor

Louise Kronander

Einar Mattsson Fastighetsförvaltning

Billie Svensson
Cassandra Wu

Energibyrån Nord

Erik Molin
Klas Helin
Maria Boman
Ola Rubertsson

Energija konsulterande ingenjörsbyrå

Johan Davidsson

E.ON

Linn Liu
Peter Norrenge

Eskilstuna Kommunfastigheter

Henrik Larsson

ETTELVA Arkitekter

Caroline Jödahl
Emma Östlund

EQUA

Magnus Heier

Equator Stockholm

Rasmus Siimes

Exengo

Mirza Kahvic

E+ Energi och Byggfysik

Erik Olofsson Augustsson
Hisam Hathal

Fastec Sverige

Camilla Larsson
Emelie Jansson
Josefin Andersson
Sofie Hallberg

Familjebostäder

Emilia Eriksson
Kerstin Lindeborg

Fastighetsstudion i Uppsala

Sven Detterberg

FOJAB Arkitekter

Helena Bülow-Hübe
Magdalena Stefanowicz

Forsen

Dagmara Siewiorek
Thomas Gustafsson

Frisk Arkitektur

Jessika Drugge

Futurum Fastigheter i Örebro

Jörgen Hallin

Gavlefastigheter

Jessika Englund

Gicon Installationsledning

Axel Bjuggren
Jimmy Tunhav
Kristina Nilsson

Golder Associates

Gustav Sällberg

Granitor Property Development

Ulrika Viderum
Robert Styrbjörn

Gravity Group

Szilvia Schmidt

Greencon energi & miljö

Kim Sjöberg

Gunnar Karlsen Sverige

Jimmy Månström

Hedén & Co

Beate Hedén

Hemsö

Gunilla Billing

Hifab

Cecilia Glittsjö
Elin Engström
Emma Agfjord
Emma Berggren
Emma Forsberg
Jim Andersson
Johanna Öhgren
Josephine Tran
Magdalena Ringertz
Ronnie Hollsten

HSB

Andreas Eklund
Andreas Grenestam
Annika Jönsson
Christina Wincrantz
Christofer Boman
Daniel Dahlstedt
Elias Issa
Fabian Mendoza
Georgeta Tollerup
Ida Vestlund
Linnéa Faming
Malin Dymling
Maria Qvillberg
Mattias Törnell
Samantha Bonnevier
Sandra Edberg
Sebastian Falk
Stina Sandkulla
Tomas Viborg

ICA Fastigheter

Sara Haasmark

Incoord Installationscoordinator

Björn Werner
Gabriel Johansson
Helena Engström
Jonas Norling
Ludvig Olsén
Magnus Jarméus
Robin Gradin

Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark

Cecilia Undeland
Jasmine Jasko Becirovic
Jesper Johansson
Therese Johansson Dekreon

IVL Svenska Miljöinstitutet

Frida Görman
Johan Larsson
Åsa Thrysin

 

Jönköpings kommun

Beatrice Adolfsson

KAMTechnology

Daniel Andersson
Emma Alenbrand
Erik Johansson
Filip Larsson
Johannes Bergwaahl
Kalle Almstedt
Linda Eriksson
Linnea Andersson
Martin Larsson
Mårten Pojen
Sofie Skinnars
Sultan Ahmed

Kjellander Sjöberg

Joanna Kaim

Kodeda Konsulter

Anna Savolainen
Camilla Jenefeldt
Christian Carlsson
Joanna Långberg
Johanna Svensson
Sannam Hjertstrand

Kontrollbolaget

Kraftstaden Fastigheter

Anders Jansson

Krook & Tjäder Holding

Malin Sjölund Olsson

KTH

Galyna Venzhego

Kåver & Mellin

Gustaf Simonsson
Johan Mattiasson

Liljewall Arkitekter

Johannes Roubért
Julia Jorns

LINK Arkitektur

Eva Govén
Lisa Nordström Säfsten

Locum

Christina Säther
Mikael Andersson

Marge Arkitekter

Eli Nurbo
Magnus Svensson
Moa Wendt

Miljökonsult Sofie Åberg AB

Sofie Åberg

NCC Sverige

Anders Enebjörk
Anna-Clara Ackebo
Anna Sporre
Daniel Uskali
Emelie Johansson
Eva Grill
Guillermo Baquero
Karin Löwenberg
Marit Wiksell
Niklas Törnqvist
Sofie Lindberg
Tim Helmesjö
Åsa Ek

Norconsult

Ingela Stjärnström
Marian Stoll
Robin Nyman
Sandra Öman

Olden Byggkonsult

Sally Johansson

Optimum Consult

Luciano Quaglia Casal
Vivianne Tapia

Peab Sverige

Anna Larsson
Elisabeth Gynäs
Emma Holmström
Emma Kednert
Emmeli Karlsson
Faris Pita
Helena Remlif
Jenny Sahlén
Jessica Eriksson
Louise Ekberg
Malin Eliasson
Maria Franzén
Maria Lindgren
Maria Toresson
Martina Järv
Philip Mårtensson
Sandra Kristinegård
Sara Eriksson
Sara Hastig
Sophie Ulups
Tafan Farhad
Tomas Karlsson

PE Teknik & Arkitektur

Aija Baumane
Anna Sundbaum
Ann Lindkvist
Annicka Jörgensen
Anders Moberg
Andreas Ghattas
Daniel Bergsten
Desiree Moberg
Emily England
Filippa Persson
Gustav Håkansson
Iryna Bulich
Maria Nilsson
Saif Al Sayegh
Sandra Marques
Sara Lindvall
Swapnil Godbole
Yao Yao

Piacon

Benjamin Bengtsson
Emil Svensson

Plant

Per Tunell

Polygon

Angelica Johansson
Anna Lindqvist
Elin Egnér Miller
Johny Gustavsson
Malgorzata Gruszczynska
Malin Johansson
Maria Nordberg
Rosmari Johansson

Prime Project

Jonas Andermyr
Martin Rydenlund
Måns Löfgren

Projektbyggaren Teknik Syd

Ann-Christin Persson
Madeleine Sjödal

Projektledarhuset

Agata Ehlers
Cecilia Holmberg
Elina Magnusson
Eva Zachrisson
Kristina Lundström
Malin Leijonhielm

Protan

Jens Holmlund

Raksystems Dry-IT

Anneli Östberg
Christopher Ågren
Claudia Cizmeli
Cristian Nae
Daniel Halde
Edwin Måradson
Henrik Rydberg
Jonathan Berggren
Josefine Willkomm
Luisa Malmqvist
Maria Karlsson
Markus Eriksson
Markus Swedmark
Martina Westfahl
Moustafa Al Asade
Sofia Lööv
Thomas Olenäs
Tobias Laursen
Tomas Johansson

Ramboll

Anders Cheung
Anna Granbom
Annika Kjellgren
Christian Lindquist
Christian Zäll
Dermot Farrelly
Helena Lindblad
Elin Appel
Ellen Andersson
Emelie Sahlstedt
Eric Johansson
Erik Sörbring
Joakim Sandberg
Johannes Bäcklund
John Coogan
Josefine Pettersson
Linnéa Wansulin
Mel Barton
Morgan Persson
Sofia Härdelin
Veronica Widenmo
Viktor Rydberg
Yasmine Ljungberg
Yen Huynh
Åsa Johansson

Riksbyggen

Eva Grahn
Hannah Lindblad

Saint-Gobain Sweden

Louise Röström

Semrén & Månsson Arkitektkontor

Anna-Karin Nilsson

Serneke

Adam Berglund
Julia Nyström

Skandia Fastigheter

Catrine Sandstedt

Skanska

Anna Olsson
Camilla Sarin
Charles Chu
Cynthia Andersson
Ivan Cusini
Karvel Andersen
Nazmije Kllokoqi
Åsa Edin

Skellefteå kommun

Rickard Jonsson

SISAB

Daniel Parianos

Solenco

Jonas Gremmelspacher
Milad Hashemi

 

Specialfastigheter Sverige

Alice Bocké

Statens Fastighetsverk

Mikael Yllman
Ylva Norén

Storesund Arkitekter

Frey Jacobsson
Joakim Droguet
Katarina Gellerstedt

Structor

Björn Forsström
Frida Pollak
Helena Granlund
Josefin Persson
Malin Angevall
Maria Novikova
Mook Changrachang
Sara Undeland
Tina Wiséen
Yvonne Andersson

Sustainacon Sweden

Per Andersson

Sweco

Amanda Gren
Anatole Alm Ibanez
Anna Israelsson
Cajsa Lindström
Caroline Törnqvist
Dan Hjelm
Deborah Kupferschmidt
Emil Borén
Emilia Grandell
Emma Lundahl
Erik Henriksson
Erika Renström
Filip Christensson
Frida Pollak
Irina Bockisch
Joakim Friedrich
Johanna Söderquist
Jonas Larsson
Jonas Olevik
Jonas Rolfhamre
Katarina Sjöström
Linda Hurtig
Linda Wisell
Louise Tingström
Lovisa Svarvare
Martin Bringner
Mattias Borgqvist
Mika Tuomikoski
Mikael Skillbäck
Nasser Ladjemi
Nicole Norlin
Patrik Valfridsson
Peter Hansson
Rasmus Rydberg
Rebecca Calderon
Sara Anttila
Simon Karlsson
Sofie Ellysson
Tobias Berge
Torstein Aakvik
Victoria Sörebö

T Hedgren Energiteknik

Agnes Falck

Tengbom

Lina Frisk
Lorena Gismondi Pett
Marco Ercole
Mariette Thid
Sofie Edström
Stefan Persson

Telge Fastigheter

Björn Hagberg
Björn Turegård
Elna Topac
Daniel Bäcklin
Karl Samuelsson
Maike Lühr
Mohamed Amjad Abou Alzahab

Tjuren Projektpartner

Robert Hanning

TQI Konsult

Karl Arnberg

Tuve Bygg

Annie Olsson Lidén

Tyréns

Amanda Segervik
Anna-Carin Sanfridsson
Anna Risberg
Brita Lanfelt
Caroline Gustafsson
Caroline Vilhelmsson
Elin Ahlström
Erik Johannes
Ida Adolfsson
Jenny Icosti Pålsson
Johanna Skoog
Marcus Flodman
Monika Hellström
Nikolina Kamaric
Rebecca Magnusson
Sara Malmgren
Sofia Lundberg
Xenofon Lemperos

Täby Kommun

Anna Malmlund
Sofia Otterheim

Upplands Väsby Kommun

Jimmy Rudemyr

Varbergs Fastighets

Johanna Thomsen
Klara Jönsson

Vattenfall

Johan Löfdahl

Veidekke

Joel Mossberg
Johanna Zelaya
Jonas Nilsson
Matilda Lissert
Peter Mårtensson
Therese Jöngren

VVESS Systems

Sylvia Nowak

VVSmiljö i Göteborg

Edvin Uhlan

VVS-Plan i Värmland

Daniel Arvidsson
Malin Lindgren

Västerås stad

Magnus Hellstrand
Marie Brandstedt

White Arkitekter

Elin Sandström
Helena Mellberg
Helena Wickholm
Jacob Lindkvist
Johan Dahlberg
Karin Hedén
Lena Enebjörk
Lise-Lott Larsson
Malin Alenius
Maria Laakso
Sandra Ohlsson
Ulrika Nilsson
Victor Sjöberg

Wikström

Anders Ögärd
Björn Gustafsson
Fredrik Hultman
Henrik Quicklund
Joakim Ström
Simon Gustafsson
Sofia Klang

Willhem

Nicklas Karlsson

Wingårdhs Arkitektkontor

John Helmfridsson

WSP

Anders Fremling
Andreas Bjertner
Annelie Hansson
Anton Andersson
Anton Eriksson
Astrid Berglund
Cecilia Magnusson
Charlotte Cajander
David Parsman
Elin Carlsson
Elin Hansson
Emil Andersson
Emil Kolvik
Emma Bauer
Felicia Hagsten
Gustav Thuresson
Hampus Johansson
Hanna Öberg
Hannes Hjerpe
Hassan Alkhudri
Herman Appelgren
Jessica Engdahl
Jonny Ericson
Josefin Svensson
Julia Flink
Julia Olah
Karin Sandblad
Lena Kadmark
Linn Adolfsson
Lisa Håkansson
Lotti Lindstrii
Louise Lund
Lovisa Larsson
Magnus Jansson
Maja Reichard
Malin Ericsson
Malin Fröberg
Margot Bratt
Mattias Magnusson
Mikael Larsson
Mikaela Tarnawski
Ola Larsson
Oskar Mangold
Peter Lundin
Sabine Barth
Sara Borgström
Sara Ghahani
Sonny Nilsson
Sunni Rahman Garci
Tracy Makaraba
Yunying Pan Sallmén
Zebastian Lindbäck
Filip Elofsson

WUDD

David Sevelin

Wästbygg

Christoffer Brask
Jenny Carlsson
Kristin Lundmark
Lovisa Bråvi
Rickard Koch

Åhlin & Ekeroth Byggnads

Malin Jogenäs

Åre Ingenjörsbyrå

Elfrida Lange
Marcus Lange