Välkommen att delta i vårt webbinarium den 17 mars om remissen av den nya manualgenerationen BREEAM-SE v7.
Den nya manualgenerationen BREEAM-SE v7 är ute på remiss 24 februari–24 april. I samband med detta bjuder SGBC in till ett webbinarium som ger en samlad bild av bakgrund, mål och inriktning för uppdateringen. Under webbinariet ges även utrymme för dialog och frågor om remissförslaget.
Webbinariet är ett viktigt tillfälle för aktörer som berörs av eller arbetar med BREEAM att få en ökad förståelse för uppdateringen och för SGBC att ta emot och hantera eventuella frågor i god tid under remissperioden.
Agenda:
- Syfte och bakgrund till uppdateringen av den internationella manualen – Tom Wilson, Director of BPS Product, Sales and Operations hos BRE
- Viktiga förändringar och förtydliganden i BREEAM-SE v7 – Désirée Moberg, chef BREEAM, och Marika Gille, projektledare och miljökonsult
- Dialog om remissen
