Licensierade AP och Assessorer i BREEAM-SE

Sedan år 2013 har följande personer hos våra medlemsföretag blivit licensierade Advisory professionals (AP) eller Assessorer i BREEAM-SE.

En licensierad BREEAM-SE Assessor har kunskap att bedöma en byggnad enligt BREEAM-SE.
För att bli assessor behöver man gå kursen BREEAM-SE Assessor, klara kunskapskontrollen och bli licensierad av BRE.

En BREEAM-SE Advisory Professional (AP) ger expertråd till projekteringsgruppen i projekt.
För att bli BREEAM-SE AP behöver man först gå BREEAM-SE baskurs, därefter gå BREEAM-SE Advisory Professional och slutligen klara två kunskapskontroller.

Sweden Green Building Council har ej möjlighet att löpande kontrollera om personerna i listan är anställda på angivet företag. Listan baseras på vilken arbetsgivare AP eller Assessorer hade i samband med kurs. Om du uppmärksammar en felaktig arbetsgivare i listan för dig själv eller annan person, vänligen maila till utbildning@sgbc.se.

För fullständig lista över alla BREEAM-SE Advisory professionals eller Assessorer , se lista hos BRE här.

Act Management AB

Erik Jonsson
Morgan Persson
AP
AP och Assessor

ACC Glas och Fasadkonsult AB

Paul Rogers Assessor

AF Gruppen Sverige AB

Peter Gipperth                             AP

 

Afry

Lisa Nordström AP & Assessor
Charlotte Finney AP och Assessor

 

AK-konsult Indoor Air

Maria Nordberg Assessor

BAU

Anton Johansson AP
Ewa Bialecka-Colin AP
Petra Adamsson AP

Bengt Dahlgren

Anna Augustsson Hjort AP och Assessor
Lovisa Waldenström AP och Assessor
Louisa Wickström AP och Assessor
Maria Skarrie AP och Assessor
Maximilian Von Bahr Assessor
Sanja Dugandzic AP

Bjerking

Pia Wacker AP
David Lindgren AP och Assessor

BKIND Konsult AB

Beatrice Kindembe AP

Brixly

Kristina Bengtsson AP

Castellum

Maria Perzon Assessor

Catena Fastigheter

Adam Ståhl AP

COWI

Helen Nygren Assessor
Martin Persson Lindh Assessor

Erelko AB

Björn Hermansson Assessor

Fabege AB

Sandra Holmström Assessor

Golder Associates

Gustav Sällberg AP och Assessor
Malin Ekäsen Assessor

Hedström & Taube Projektledning AB

Rasmus Olsen Falk AP och Assessor
Anton Wahlgren Assessor

Helenius Ingenjörsbyrå AB

Veronica Galimova AP

Hifab

Cecilia Glittsjö Assessor

Ikano Bostad AB

Nadja Koudinova AP och Assessor

Incoord

Robin Gradin AP

Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark AB

Therese Johansson Dekreon AP

IVL Svenska Miljöinstitutet

Åsa Thrysin AP

KAM Technology

Filip Larsson AP
Kalle Almstedt AP

Micasa

Marcus Wistrand AP

Miljökonsult Sofie Åberg AB

Sofie Åberg AP och Assessor

NCC

Anders Enebjörk AP
Anna-Clara Ackebo AP
Anton Hilling AP och Assessor
Emelie Johansson AP och Assessor
Lina Larsson AP
Louise Wall AP
Magdalena Kvernes AP
Maria Magnusson Novikova AP
Marit Wiksell Assessor
Sofie Lindberg AP
Åsa Ek AP

Nordic Real Estate Partners (NREP)

Kristijan Jordanov AP och Assessor

Peab

Jessica Eriksson AP
Peter Gipperth AP
Sara Hastig AP

Piacon

Benjamin Bengtsson Assessor
Emil Svensson AP
Pia Öhrling AP och Assessor
Rebecka Nero AP och Assessor
Sue Clark Assessor

PE Teknik och Arkitektur AB

Anders Moberg AP och Assessor
Ann Lindkvist AP
Annicka Jörgensen Assessor
Catrin Heincke AP
Filippa Persson AP och Assessor
Iryna Bulich AP och Assessor
Jesper Andén AP och Assessor
Josefin Nilsson AP
Torbjörn Nordgren AP och Assessor

 

 

Prime Project

Malin Rosenberg AP

Projektledarhuset

Agata Ehlers                                  Assessor

Cecilia Holmberg AP
Eva Zachrisson AP
Malin Leijonhielm Assessor

Raksystems Dry-IT

Cristian Nae AP och Assessor
Johanna Millander AP och Assessor
Luisa Malmqvist AP
Sofia Carter AP och Assessor
Tomas Johansson AP

Ramboll

Jenny Rosenthal Assessor
Tora Lindberg Assessor

Skanska Sverige AB

Cynthia Andersson AP
Anna Löwenbeck AP

Solenco AB

Camilla Liljekow AP och Assessor
Rebecca Kauffmann AP och Assessor

 

Structor Miljöbyrån

Frida Pollak AP

Sustracon

Fredrik Holmström Assessor

Sweco

Anna Joelsson AP och Assessor
Joakim Friedrich AP och Assessor
Julia Flink Assessor
Maria Glädt Assessor

 

Tyréns

Emanuel Lindbäck Assessor
Johanna Skoog
Johanna Snygg
AP
AP
Mikko Timonen AP

Veidekke

Lena Sandin AP

White

Vitaliya Mokhava AP

WSP

Anders Attefjord AP
Bunmi Odubeyi AP
Cecilia Bågenholm AP och Assessor
Elin Hansson Assessor
Jonny Ericson Assessor
Lisa Lexius AP
Oliver Pearce AP
Yunying Pan Sallmén AP och Assessor

Wästbygg

Karin Nyquist Assessor

Zengun

Maria Bergner AP
Caroline Hill AP